به اطلاع کلیه روانشناسان و دانشجویان گرامی می رساند سخنرانی اردیبهشت ماه انجمن با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی در تاریخ پنج شنبه، 5 اردیبهشت ماه از ساعت 10.30 الی 12 با موضوع "مدل یکپارچه از  درمانهای شناختی رفتاری " توسط جناب آقای دکترابوالفضل محمدی برگزار می شود.

شرکت برای همه علاقه مندان این حرفه آزاد و رایگان می باشد.

مکان برگزاری:خیابان استاد نجات الهی (ویلا) –  نبش خیابان ورشو –پلاک 2–  خانه اندیشمندان علوم انسانی 

+ نوشته شده توسط محمدی در شنبه ۳۱ فروردین۱۳۹۲ و ساعت 19 |

    گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در نظر دارد به یکی از دانشجویان سال آخر دکترای روانشناسی بالینی یا سلامت بورسیه اعطا نماید. افراد علاقمند می توانند برای ارایه درخواست به گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی کاشان مراجعه نمایند.

در ضمن به اطلاع می رساند رویکرد اصلی گروه روانشناسی بالینی رفتاردرمانی شناختی و درمانهای موج سوم می باشد و در دو رشته کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و دکترای تخصصی مطالعات اعتیاد دانشجو می پذیرد. همچنین دانشگاه علوم پزشکی کاشان به تازگی به تیپ یک در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور ارتقا یافته است.

+ نوشته شده توسط محمدی در دوشنبه ۲۶ فروردین۱۳۹۲ و ساعت 14 |

ریاست سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی افتتاحیه چهارمین کنگره انجمن روان شناسی ایران به تبیین جایگاه سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران در جامعه و ساختار اجرایی کشور پرداخته و به چالشها و فرصتهای پیش روی سازمان نظام، ارتباط با مراکز علمی، روابط بین المللی و گسترش رشته های کاربردی روان شناسی به صورت مبسوط اشاره کردند. برای مطالعه متن کامل سخنرانی به ادامه مطلب مراجعه کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمدی در دوشنبه ۲۱ اسفند۱۳۹۱ و ساعت 11 |

واحد مرکزی خبر: معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان گفت: با رونمایی از سایت ساماندهی مراکز مشاوره ازدواج سایت های همسریابی 6 ماه برای رعایت مقررات فرصت دارند. پیش نمازی در جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم اختتامیه جشنواره اتفاق افزود : بر اساس قانون پنجم توسعه هر گونه مشاوره نیاز به رعایت آئین نامه مصوب دولت دارد.
 
وی گفت: آئین نامه مشاوره ازدواج بعد از تهیه در وزارت ورزش و جوانان در دولت به تصویب رسیده است و از امروز با رونمایی از سایت آن همه مراکز مشاوره ازدواج فقط 6 ماه فرصت دارند تا خود را با قانون جدید تطبیق دهند و مجوز بگیرند. معاون فرهنگی وزارت ورزش وجوانان افزود: افراد حقیقی می توانند در خواست خود را در سایت ثبت کنند اما تا چند روز آینده اشخاص حقوقی می توانند در خواست خود را ثبت کنند .
 
وی درباره تعرفه مشاوره گفت: نرخ تعرفه بزودی اعلام خواهد شد. پیش نمازی افزود :ارائه خدمات آموزش و مشاوره حقوقی و تکالیف خانواده ، آموزش و مشاوره ازدواج ، آموزش و مشاوره ارتقای توانمندی جوانان ، آموزش و مشاوره امور اعتقادی و مذهبی و تسهیل ازدواج از وظایف مراکز مشاوره است. مراسم اختتامیه اتفاق در مرکز همایشهای صداوسیما برگزار شد.

+ نوشته شده توسط محمدی در یکشنبه ۲۰ اسفند۱۳۹۱ و ساعت 11 |

مهر: بررسی پرونده های طلاق در کشور نشان می دهد امسال با رشدی 6 درصدی همراه بوده است به طوری که در 6 ماهه نخست امسال 70 هزار و 841 طلاق در کشور به ثبت رسید. در طی سال های 1383 تا 1390 نیز در مجموع 868 هزار و 312 زوج در ایران از هم جدا شدند.

طلاق دیگر در بین زوج های ایرانی عادی شده است و با کوچکترین مشکلی جدایی را بهترین راهکار می دانند. برای پی بردن به عمق این فاجعه کافیست سری به دادگاههای خانواده تهران بزنید. در آنجا روزانه زوج های بسیاری را می بینید که برای گرفتن حکم طلاق پشت در شعبات در انتظار هستند. با نگاهی گذرا متوجه خواهید شد که اغلب آنها زیر 30 سال سن دارند. آمارهای رسمی نیز حکایت از طلاق روزانه 381 زوج در کشور دارد. یعنی هر ساعت 16 زوج در ایران از یکدیگر جدا می شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمدی در یکشنبه ۲۰ اسفند۱۳۹۱ و ساعت 9 |
 
گروه خودیاری تحت عنوان گروه شخصیت مرزی در صفحه مجازی فیسبوک تشکیل شده است و آماده همیاری با مشکلات شخصیت مرزی است . ازهمه روانشناسان و علاقه مندان دعوت می شود برای مشارکت در این گروه به آدرس زیر مراجعه نمایند. این گروه سعی خواهد کرد تا گردهمایی های دوره ای به منظور گروه درمانی شخصیت مرزی فراهم سازد. همچنین منابع و اطلاعات مرتبط با شخصیت مرزی در این گروه قرار خواهد گرفت تا علاقه مندان بتوانند از آنها برای شناخت و حل مشکلات خود استفاذه نمایند.
 
https://www.facebook.com/groups/223307691140625
+ نوشته شده توسط محمدی در شنبه ۱۹ اسفند۱۳۹۱ و ساعت 18 |

برای دسترسی به سایر برنامه های کنگره روی تصویر کلیک کنید.

نشست تخصصی موج سوم: تغییر "با" پذیرش

سه شنبه 1/12/1391  ساعت  15-30/13 **** دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، اتاق شورا

رئیس نشست: دکتر پروانه محمدخانی
 استاد و رئیس دپارتمان روانشناسی بالینی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

برنامه نشست:

1

مروری بر مکانیسم­های درمانی

دکتر پروانه محمدخانی

15 دقیقه

2

آموزش و کاربرد ذهن آگاهی

دکتر عبدالله امیدی

15 دقیقه

3

مولفه­های رفتاری درمانهای موج سوم

دکتر مهدی سلیمانی

15 دقیقه

4

اثربخشی درمانهای موج سوم

دکتر ابوالفضل محمدی

15 دقیقه

5

بحث و پرسش و پاسخ

با حضور اعضا

30 دقیقه

+ نوشته شده توسط محمدی در یکشنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۱ و ساعت 8 |

نشست تخصصی ژنوم، ذهن و رفتار

چهارشنبه 2/12/1391  ساعت 12:30-11       دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، تالار کوثر

رئیس نشست: دکتر اسماعیل شاهسوند آنانلو
 رئیس دپارتمان روانپزشکی و رفتارشناسی ژنومیک مرکز آموزشی، درمانی، پژوهشی روزبه ـ دانشگاه علوم پزشکی تهران

اعضای نشست:

1-     علیرضا پیرخائفی؛ دکترای تخصصی روانشناسی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی

2-     علی محرابی؛ دانشجوی دکترای تخصصی روانشناسی بالینی، دانشگاه علوم بهزیستی

3-     اکبر امیرفیروزی؛ دانشجوی دکترای تخصصی ژنتیک پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

4-     حوریه محقق؛ دانشجوی دکترای تخصصی علوم اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی تهران

سخنرانی­ها:

1

مقدمه ای بر رویکرد بین رشته­ای در عرصه ذهن و رفتار

معرفی اعضا و برنامه نشست

علی محرابی

10 دقیقه

2

معرفی پروژه اومیکس (ژنومیکس، پروتئومیکس، و ... )

اکبر امیرفیروزی

10 دقیقه

3

مفاهیم سلامت ذهن و رفتار در دوران ژنوم و پس از آن

دکتر پیرخائفی

20 دقیقه

4

امکانات و فناوری­های مرتبط در ایران و جهان

اکبر امیرفیروزی

10 دقیقه

5

معرفی دپارتمان روانپزشکی و رفتارشناسی ژنومیک

حوریه محقق

10 دقیقه

6

بحث و پرسش و پاسخ

با حضور رئیس و اعضای نشست

30 دقیقه

+ نوشته شده توسط محمدی در یکشنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۱ و ساعت 8 |
برنامه کنگره

برای دسترسی به برنامه کامل کنگره  روی تصویر بالا کلیک کنید.

یکی از نکات متمایز چهارمین کنگره انجمن روانشناسی ایران وجود نشستهای تخصصی است که به نظر می رسد متفاوت از کنگره های دیگر طراحی شده است. یکی از نشستهای تخصصی این کنگره "موج سوم: تغییر با پذیرش" است که در روز سه شنبه از ساعت ۱۳.۵ تا ۱۵ در محل اتاق شورای دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران برگزار می شود. از علاقمندان برای شرکت در این نشست تخصصی و ارایه سوالات مربوط به درمانهای موج سوم شناختی رفتاری دعوت می شود. برنامه تفصیلی این نشست و اعضای پنل در خبر تکمیلی اعلام خواهد شد.

+ نوشته شده توسط محمدی در شنبه ۲۸ بهمن۱۳۹۱ و ساعت 13 |

با توجه به اینکه در عرصه روانشناسی و مشاوره، روز خاصی تحت عنوان “روز روانشناس و مشاور” تعیین نگردیده بود، در اوایل سال جاری شورای استان آذربایجان شرقی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور روز ۲۷ بهمن ماه را که مصادف با زاد روز زنده یاد دکتر میر تقی گروسی فرشی است، به عنوان روز روانشناس و مشاور در سطح استان آذربایجان شرقی اعلام نموده است. به این ترتیب هم یاد و مقام استاد بزرگوار زنده یاد دکتر میرتقی گروسی مورد عزت و احترام واقع میشود و هم حوزه روانشناسی و مشاوره مورد توجه قرار میگیرد.
روز روانشناس و مشاور را به کلیه روانشناسان و مشاوران عزیز تبریک عرض نموده و توفیقات روزا فزون برایتان آرزو مندیم.
شورای استان آذربایجان شرقی سازمان

توجه: لطفا نظرات خود را در مورد این خبر ثبت نمایید.

+ نوشته شده توسط محمدی در شنبه ۲۸ بهمن۱۳۹۱ و ساعت 12 |

یکی از معماهای علوم اعصاب این است که مغز چگونه ادراک و حافظه را در سطح سلولی رمزگردانی می کند. برخی از شواهد نشان می دهد که فعالیت مجموعه ای از نورونها بازنمای هر قطعه اطلاعات است، ولی کسی نمی داند آن مجموعه چه شکل دارد و چگونه شکل می گیرد. 

گروهی از محققان دانشگاه ام آی تی به سرپرستی پروفسور ارل میلر مجموعه ای از نورونها را که از طریق نوسانات همگام خود بازنمای قواعد خاص رفتاری انسان هستند مشخص ساخته اند. بر اساس نتایج تحقیقات این گروه که در شمار 21 مجله نورون انتشار یافته است ممکن است تفکر آگاهانه ماهیتی ریتمیک داشته باشد. به نظر پروفسور میلر ما در قالب فعالیت مجموعه ای از نورونها فکر می کنیم و دائماً شکل بندی این مجموعه به تناسب فکرمان تغییر می کند.

محققان دو نوع مجموعه نورون را در میمونها در حالی که به رنگ یا جهت اشیاء پاسخ می گفتند شناسایی کردند. در واقع آزمودنی توجه خود را از یک موضوع به موضوع دیگر تغییر می دهد و لازمه آن انعطاف پذیری شناختی است. محققان امواج مغزی ناشی از فعالیت نقاط مختلف مغز اندازه گیری کردند. این امواج توسط تغییر در فعالیت الکتریکی مجموعه نورونها ایجاد می گردند.

محققان دریافتند که وقتی حیوان به جهت اشیاء توجه می کند مجموعه ای از نورنها ارتعاش شدیدی پیدا می کنند که حاصل آن امواج بتا است. زمانی که حیوان به رنگ اشیاء پاسخ می دهد مجموعه دیگری از نورونها ارتعاش و امواج بتا تولید می کنند. نتایج این تحقیق نشان می دهد که مغز چگونه می تواند از طریق مجموعه سازی نورونها به محرکهای فراوانی که در محیط وجود دارند پاسخ گوید.

+ نوشته شده توسط محمدی در دوشنبه ۱۶ بهمن۱۳۹۱ و ساعت 17 |

 دکتر پرویز مظاهری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: آلودگی هوا همان گونه که بر روی تمام جسم اثر می‌گذارد و باعث مشکلات ریوی و تنفسی می‌شود به 2 دلیل اختلال در اکسیژن‌رسانی و ناراحتی‌های فردی، باعث مشکلات روانی نیز می‌شود. وی ادامه داد: هنگامی که اکسیژن‌رسانی مختل می‌شود سیستم مغزی و عروقی فعالیت‌ طبیعی خود را از دست می‌دهد و باعث کاهش کارایی آن، افسردگی و تشدید اضطراب می‌شود.

مظاهری گفت: آلودگی هوا همچنین عرصه فعالیت را بر فرد تنگ می‌کند و باعث ناراحتی‌ و احساس ناخوشایند در افراد می‌شود که به افزایش اضطراب، افسردگی، پرخاشگری و پایین آمدن سطح تحمل افراد در مواجه با صداهای اطرافشان منجر می‌شود. دبیر انجمن روانپزشکان ایران با بیان اینکه افراد در محیط آلوده رفتارهایی که باید نرمال و طبیعی باشد را انجام نمی‌دهند، تصریح کرد: بی‌قراری و احساس اضطراب با‌‌ آلودگی هوا بیشتر شده و در این شرایط آلودگی صوتی نیز عوارض بسیاری را ایجاد کرده است.

مظاهری، بروز اختلالات روانی را در زنان و مردان برابر دانست و گفت: با تشدید این علائم در هوای آلوده فرقی میان زنان، مردان و کودکان وجود ندارد اما همان گونه که گفته شده بیماران، کودکان و زنان باردار تأثیرات جسمی بیشتری می‌گیرند بنابراین در رابطه با اختلالات روانی نیز وضع به همین منوال است. وی پرخاشگری در کودکان را نسبت به اطرافیان یکی از عوارض آلودگی هوا دانست و گفت: این علائم در افرادی که زمینه اختلالات روانپزشکی دارند تشدید می‌شود و باید داروهای خود را به موقع مصرف کنند.

دبیر انجمن روانپزشکان ایران در رابطه با آمار اختلالات روانپزشکی در تهران گفت: آمار دقیقی از انواع اختلالات در دست نیست اما به طور کلی 5 تا 15 درصد افراد، مبتلا به اضطراب و افسردگی هستند. مظاهری با بیان اینکه مراجعه به مطب‌ها و بیمارستان‌ها در هوای آلوده کمتر می‌شود، گفت: به دلیل اینکه مردم از منازل کمتر بیرون می‌آیند آمار مراجعات کاهش می‌یابد اما به مرور عوارض و اختلالات روانی در افرادی که در محیط آلوده و پر از سرب زندگی می‌کنند ایجاد می‌شود و در درازمدت آمار اختلالات روانپزشکی را افزایش خواهد داد.

+ نوشته شده توسط محمدی در شنبه ۱۶ دی۱۳۹۱ و ساعت 15 |

به گزارش روابط عمومي سازمان نظام روانشناسی، آیین سومین جایزه علمی دکتر کاردان، صبح روز دوشنبه 4 دیماه، در تالار کوثر دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار شد. طی این مراسم که با حضور دکتر عباسعلی اللهیاری رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران ، دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، دکتر احمد احمدی رئیس سازمان سمت، دکتر حمید بهبهانی مشاور رئیس جمهور، خانواده استاد و جمع کثیری از اساتید دانشگاه و دست اندرکاران عرصه روانشناسی و علوم تربیتی برگزار شد، تندیس ویژه جایزه دکتر کاردان به پاس تقدیر به یار دیرین و همکار ایشان استاد علی شریعتمداری اعطا شد.

در بخش جایزه براساس اعلام هیئت داوران، دکتر سولماز مبسم، حایز رتبه اول و تندیس طلایی جایزه علمی دکتر کاردان شد. «تحلیل محتوای مقاومت، مکانیسم های دفاعی، اتحاد درمانی و انتقال در کاهش تعارضات زناشویی زنان به روش روان درمانی پویشی کوتاه مدت فشرده» عنوان رساله دکترای این دانش آموخته دانشگاه علامه طباطبایی بود.

هیئت داوران همچنین پایان نامه دکتر فاطمه شهابی زاده از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرکز را با عنوان «تدوین مدلی جهت تبیین پایگاه های هویت در ارتباط با سبک های دلبستگی (والد و خدا)، الگوهای کارکرد خانواده و مقابله مذهبی» حایز رتبه دوم و دریافت تندیس طلایی جایزه دکتر کاردان اعلام کردند. علاوه بر این لوح تقدیر سومین جایزه علمی دکتر کاردان به دکتر ثریا اعتمادی از دانشگاه تهران و دکتر صفورا سپهری از دانشگاه شهید بهشتی اهدا شد.

در آیین سومین جایزه علمی دکتر کاردان که همزمان با پنجمین سالروز رحلت این استاد فرهیخته روانشناسی و علوم تربیتی، برگزار شد، دکتر غلامعلی افروز، استاد ممتاز دانشگاه تهران، دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم و دکتر مهدی گلشنی، استاد دانشگاه صنعتی شریف و چهره ماندگار فیزیک سخنانی پیرامون شخصیت علمی و فرهنگی دکتر علیمحمد کاردان و یار دیرین و همکار ایشان دکتر علی شریعتمداری ایراد نمودند.

+ نوشته شده توسط محمدی در شنبه ۱۶ دی۱۳۹۱ و ساعت 14 |

به گفته مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش، در آمار احصا شده از تحلیل آزمون روانی رفتاری سال تحصیلی گذشته «افسردگی» بیشترین شیوع را در بین دانش آموزان پایه سوم راهنمایی و اول دبیرستان داشته که این آمار در بین پسران بیشتر از دختران به چشم می‌خورد.

به گزارش ایسنا حسن فرازنده خالدی افزود: بر اساس تحلیل نتایج این آزمون، مهمترین علت این افسردگی در بین دانش آموزان «نزاع های خانوادگی» است. وی در ادامه درباره آزمون استعداد تحصیلی که هر ساله برای دانش آموزان پایه سوم راهنمایی و اول دبیرستان در سراسر کشور برگزار می‌شود، گفت: نتایج آزمون استعداد در هدایت تحصیلی دانش آموزان و هدایت شغلی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد که نتایج سال گذشته نشان دهنده شیوع افسردگی در بین دانش آموزان است.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش درباره زمان برگزاری آزمون استعداد گفت: به همه مدارس پایه سوم راهنمایی و اول دبیرستان کشور اعلام شده تا این آزمون‌ها را تا پایان بهمن ماه انجام دهند. وی افزود: نتایج آزمون استعداد تحصیلی و استرانگ شغلی (تشخیص استعدادهای شغلی) در مدرسه مشخص و پس از اعلام نتایج، دانش آموزانی که دارای استعدادهای ویژه‌ای هستند شناسایی و استعداد آنها تقویت می‌شود. همچنین نتایج این آزمون در هدایت شغلی دانش آموزان نیز مورد استفاده قرار گرفته و آنها را به شاخه‌های تحصیلی هدایت می‌کند.

به گفته خالدی، مهمترین بخش این آزمون سلامت رفتاری روانی دانش آموزان است که تحلیل این آزمون‌ها به آموزش و پرورش ارسال می‌شود تا میزان شیوع و فراوانی اختلالات و آسیب‌های پرخطر شناسایی و برنامه‌ریزی‌های لازم جهت رفع آنها انجام شود. وی با بیان اینکه هدف آموزش و پرورش از برگزاری سالانه این آزمون شناسایی آسیب‌های موجود در بین دانش آموزان است، گفت: نتایج آزمون امسال نیز پس از بررسی‌های نهایی مشخص و اعلام خواهد شد.

+ نوشته شده توسط محمدی در دوشنبه ۱۱ دی۱۳۹۱ و ساعت 10 |

برای اطلاعات بیشتر روی کتاب کلیک کنید.

اختلال شخصیت مرزی –به­ عنوان شایع ­ترین اختلال شخصیت در محیط ­های روانپزشکی- یکی از جدی­ترین چالش­های درمانیِ پیشِ رویِ روانشناسان و روانپزشکان است. نرخ بالای اقدام به خودکشی، جرح ­خویشتن تعمدی، آسیب­های شدید در کارکرد اجتماعی و استفاده­ ی افراطی از خدمات تخصصیِ بهداشت روانی (مثل، بستری بیمارستانی مکرر)، از جمله عواملی هستند که در پیشرفت درمانیِ کُند و ناچیز این اختلال نقش دارند و موجبات نگرانی و تردید درمانگران برای کار با بیماران مرزی می­ شوند.

 کریس هیلی، با بهره­ گیری از تجارب سی ساله­ ی خود در پرستاری از بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، کتاب خودآموز منحصربفردی نگاشته است که در آن، راهبردهای مقابله ­ای لازم برای هر یک از علایم اختلال شخصیت مرزی به زبانی بسیار ساده و در عین حال علمی، تشریح شده­ اند. ساختار این کتاب (که نوعی نقشه­ ی راه برای کار با بیماران مرزی است)، بگونه ­ای طراحی شده است که برای درمان جویان، جنبه­ ی درمانی و برای بالینگران، جنبه­ ی آموزشی دارد.
 کتاب حاضر به افراد دچار اختلال شخصیت مرزی و حالات مشابه آن، یاد می­دهد که چگونه با مشکلات ناشی از اختلال خود روبرو شوند و چگونه با کمک یک درمانگر خبره، سفری را آغاز کنند که حاصل آن از یک­ سو رهایی از درد و رنجی قدیمی و طاقت­ فرساست، و از سوی دیگر، به ­دست آوردن حسی زیبا و قابل­ قبول از خویشتن.
+ نوشته شده توسط محمدی در سه شنبه ۵ دی۱۳۹۱ و ساعت 12 |

قابل توجه اعضای محترم پیوسته انجمن روانشناسی ایران

اولین جلسه مجمع عمومی سالانه انجمن روانشناسی ایران در سال 1391 ساعت 11 صبح روز پنجشنبه مورخ 91/10/28 در مجتمع فرهنگی سئول برگزار خواهد شد.

مکان: مجتمع فرهنگی سئول واقع در خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز شمالی، خیابان پردیس، بوستان سئول

+ نوشته شده توسط محمدی در یکشنبه ۳ دی۱۳۹۱ و ساعت 15 |

نمایشگاه نقاشی کودکان مناطق زلزله زده آذربایجان
همراه با برگزاری نمایشگاه کتب روانشناسی و محصولات فرهنگی با تخفیف ویژه
زمان: دوم تا هفتم دی ماه 1391
مکان: دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران

+ نوشته شده توسط محمدی در سه شنبه ۲۸ آذر۱۳۹۱ و ساعت 8 |

دکتر کاردانمراسم اعطای سومین جایزه علمی استاد دکتر علیمحمد کاردان روز دوشنبه 4 دی ماه در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار میگردد.          

به گزارش ستاد خبری برگزاری جایزه دکتر کاردان، موسسه روانشناسی و علوم تربیتی دکتر کاردان (دانشگاه تهران) با همکاری سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی و انجمن روانشناسی اجتماعی ایران، سومین مراسم اعطای جایزه علمی دکتر کاردان را همزمان با پنجمین سالگرد رحلت این استاد برجسته روانشناسی و علوم تربیتی در روز 4 دیماه برگزار می نماید.

تندیس جایزه دکتر کاردان همراه با لوح تقدیر و جوایزی نفیس هر ساله در حمایت از پژوهش های نوآورانه در حوزه های روانشناسی و علوم تربیتی، به رساله های برگزیده دانش پژوهان مقطع دکترا اهدا میشود.

در مراسم اعطای سومین جایزه علمی دکتر کاردان از دکتر علی شریعتمداری، چهره ماندگار و استاد برجسته علوم تربیتی نیز تجلیل به عمل خواهد آمد. 

این مراسم از ساعت 9:30 تا 11:30 روز دوشنبه چهارم دیماه در تالار کوثر دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران واقع در بزرگراه جلال آل احمد، روبروی کوی نصر (گیشا)، خیابان دکتر کاردان برگزار خواهد شد. 

+ نوشته شده توسط محمدی در یکشنبه ۲۶ آذر۱۳۹۱ و ساعت 13 |

از سلسله سخنراني‏هاي انجمن جمعيت‏شناسي ايران

 ابعاد روانی - اجتماعی و جمعیتی زلزله آذربایجان شرقی

 سخنران:دکتر امیر عسکری

روان‌شناس و رئیس کمیته مداخله در بحران انجمن روان‌شناسی ایران

 زمان: شنبه 25/9/1391

ساعت: 17ـ 15

مكان: سالن کنفرانس انجمن جامعه شناسی ایران

دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

+ نوشته شده توسط محمدی در دوشنبه ۲۰ آذر۱۳۹۱ و ساعت 8 |

برگزار می کند:

درمان فراتشخیصی برای اختلال­های هیجانی

کارگاه آموزشی یک روزه برای برای شناخت مقدماتی از مولفه­ها و فنون درمان فراتشخیصی

روز بروز بر تعداد درمان­های اختصاصی برای مشکلات روانشناختی افزوده می­شود. با این حال آنچه در این میان نادیده گرفته می­شود قابلیت انتشار یا امکان آموزش و استفاده از آن در بین متخصصین در مراکز ارایه خدمات سلامت روانی است. درمان فراتشخیصی پاسخی به این تنوع بسیار زیاد راهنماهای درمانی است. دیوید بارلو و همکارانش و متخصصین دیگر در تلاش هستند تا پکیج­هایی ارایه دهند که ضمن اثربخش بودن امکان آموزش سریع به متخصصین و استفاده از آن برای طیف بیشتری از مشکلات میسر باشد. این کارگاه ضمن معرفی این رویکرد به آموزش مهارتهای مورد استفاده در این روش درمانی برای اختلال­های هیجانی (اضطراب و افسردگی) خواهد پرداخت.

 اهداف کارگاه و پیش­نیازها

  • آشنایی با اصول نظری و کاربرد درمان فراتشخیصی و تبیین ضرورت به کارگیری استفاده از رویکردهای یکپارچه در درمان
  • آموزش و تمرین مهارت به کارگیری فنون درمان فراتشخیصی برای اختلالهای اضطرابی و افسردگی
  • آشنایی با آسیب شناسی اختلال­های اضطرابی و افسردگی برای یادگیری و کاربرد این درمان لازم است.
  • و شناخت و مهارتهای پایه در رفتاردرمانی شناختی پیش نیاز کارگاه است.

 زمانبندی کارگاه (جمعه یکم دیماه ۱۳۹۱)

ساعت

موضوع

مواد مورد نیاز

9-8

آشنایی با درمان فراتشخیصی

• جزوه آموزشی

10-9

اجرا و تمرین مدول1: مصاحبه انگیزشی

• فرم هدف گزینی و فرم تعادل تصمیم

11-10

اجرا و تمرین مدول2: شناخت هیجان

• فرم مدل سه مولفه­ای و فرم بازبینی هیجانها

12-11

اجرا و تمرین مدول3: آموزش آگاهی هیجانی

• فرم القای هیجان

• فرم آگاهی غیرقضاوتی و فرم ثبت لحظه

• فرم ثبت القای هیجان و فرم بازیبینی هیجانها

12-11

اجرا و تمرین مدول4: ارزیابی شناختی

• تصاویر مبهم و فرم تعبیرها

• فرم پیکان نزولی و فرم ارزیابی­های خودکار

14-13

اجرا و تمرین مدول 5: اجتناب هیجانی و

رفتارهای ناشی از هیجان

• فهرست راهبردهای اجتناب هیجانی

• فرم تغییر EDB

15-14

اجرا و تمرین مدول 6: تحمل علایم

• فرم القای علامت

•ساعت و پاکت و دستگاه بخش

16-15

اجرا و تمرین مدول 7: مواجهه

• فرم سلسله مراتب اجتناب و فرم ثبت مواجهه

17-16

اجرا و تمرین مدول 8: پیشگیری از عود

• فرم طرح تمرین و فرم اهداف بلندمدت

  اطلاعات تکمیلی و ثبت نام : http://www.mrmz.ir

+ نوشته شده توسط محمدی در دوشنبه ۱۳ آذر۱۳۹۱ و ساعت 17 |

  دکتر مهدی صابری، روانپزشک پزشکی قانونی، در گفتگو با عصر ایران به تشریح ماهیت عارضه ترانس سکسوالیسم ( یا اختلال هویت جنسی ) و مشکلات مبتلایان آن (مخففاً "تی اس"ها) پرداخته است.

عصر ایران پس از اکران فیلم آینه های روبرو، که اکنون در سینماهای تهران بر پرده است،گفتگویی با دکتر صابری داشته است که در لینک زیر می توانید متن این گفتگو را مطالعه نمایید. موضوع ترانس سکسوالیسم را شاید برای نخستین بار در افکار عمومی جامعه ایران مطرح کرده است.

دسترسی به متن خبر (عصر ایران)

+ نوشته شده توسط محمدی در یکشنبه ۱۲ آذر۱۳۹۱ و ساعت 13 |

 

فارس: با تصویب هیئت دولت «تسهیل همسر گزینی» در لیست مراکز مجاز مشاوره آیین نامه ساماندهی و اعتباربخشی مراکز مشاوره قرار گرفت.

اعضای هیئت وزیران در جلسه مورخ 23/7/1391 بنا به پیشنهاد شماره 25338/100 مورخ 7/4/1391 معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور و به استناد ماده (43) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب 1389ـ ، آیین‌نامه ساماندهی و اعتباربخشی مراکز مشاوره را به شرح زیر تصویب نمود:

برای مطالعه متن کامل آیین نامه به ادامه مطلب مراجعه کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمدی در دوشنبه ۲۹ آبان۱۳۹۱ و ساعت 14 |
روابط عمومی کنگره اعتیاد و رفتارهای پرخطر

به اطلاع کلیه اعضای محترم هیئت علمی، دانشجویان و پژوهشگران می رساند، دانشگاه خوارزمی با همکاری ارگان های مرتبط، اولین کنگره سراسری اعتیاد و رفتارهای پرخطر  را در تاریخ 17 و 18 اردیبهشت ماه برگزار می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارسال مقالات  به وب سایت کنگره
http://www.1arckhu.ir/  مراجعه نمایید. شماره تماس: 09398715235 ، 34561958-026»

+ نوشته شده توسط محمدی در شنبه ۲۷ آبان۱۳۹۱ و ساعت 10 |

 فارس: مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت اعلام کرد: بر اساس آخرین تحقیق وزارت بهداشت که بعد از ۱۰ سال ا‌نجام شد، ۲۶.۵ درصد زنان و ۲۰.۸ درصد مردان در طول یکسال به یک نوع اختلال روانی مبتلا می‌شوند که رتبه اول بار بیماریهای زنان را دارد. عباسعلی ناصحی افزود: آخرین بررسی شیوع شناسی بیماریهای روانی در کشور بعد از 10 سال طی سالهای 89 و 90 در سراسر کشور و در جمعیت 15 تا 64 انجام شد که نتایج نهایی آنه به تازگی جمع بندی شده است.

وی گفت: این تحقیق فقط بار کلی بیماریهای روانی را در بین مردان و زنان برآورد کرد و بار تک تک بیماریهای روان مانند روانپریشی، افسردگی، اضطراب، وسواس، دوقطبی، اسکیزوفرنی و ... را به تفکیک نشان نمی‌دهد. ناصحی ادامه داد: نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که به طور متوسط شیوع بیماریهای روانی در جامعه ما 23.6 درصد است که این میزان در زنان 26.5 درصد و در مردان 20.8 درصد است که البته نسبت به آ‌مار 20 سال قبل رشد چندانی را نشان نمی‌دهد.

مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت تأکید کرد: این بررسی همچنین نشان داد که بیماریهای روانی در زنان کشور رتبه اول بار بیماریها را دارد و در مردان بعد از حوادث عمدی و غیر عمدی که عمدتاً حوادث ترافیکی است دومین بار بیماریها را از نظر مرگ و ناتوانی باعث می‌شود.

وی گفت: البته تحقیقات وزارت بهداشت نشان می‌دهد که در بین مردان بیماریهای قلبی نیز همردیف بیماریهای روانی در رتبه دوم بار بیماریها قرار دارد. ناصحی افزود: به طور کلی بیماریهای روانی حدود 14 درصد کل بار بیماریهای کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

+ نوشته شده توسط محمدی در سه شنبه ۲۳ آبان۱۳۹۱ و ساعت 11 |
برای اطلاعات بیشتر به سایت انجمن روانشناسی بالینی ایران مراجعه کنید.

تاریخ ساعت موضوع سخنرانی سخنران
9/ آذر/1391 12- 10:30 مدیریت درد مزمن: مفهوم، ارزیابی و درمان دکتر محسن دهقانی
7/ دی/1391 12- 10:30 کاهش استرس میتنی بر ذهن آگاهی دکتر عبدالله امیدی
5/ بهمن/1391 12- 10:30 درمان های رفتاری: موج سوم یا نسل سوم؟ دکتر حمید یعقوبی
10/اسفند/1391
12- 10:30 ارتباط تحلیلی دکتر محمود دهقانی

+ نوشته شده توسط محمدی در دوشنبه ۲۲ آبان۱۳۹۱ و ساعت 17 |

در نظر گرفتن ۷۰۰ ساعت کارورزی برای اخذ پروانه کار از سوی سازمان نظام روانشناسی، موضوعی است که ذهن بسیاری از روانشناسان و دانشجویان این رشته را درگیر کرده است. ابهام در تعریف این پیش نیاز، موجب شده تفاسیر مختلفی از این مفهوم به عمل آید. هم چنین به دلیل وجود این نیاز در بازار، احتمال سوء استفاده هایی از سوی افرادی که در این زمینه صاحب صلاحیت نیستند وجود دارد. فقدان صراحت و ساختار در تنظیم این موضوع، توافقات تلویحی را در این زمینه ایجاد کرده است. برای روشن شدن تفاوت های شایان توجهی که در تعریف این مفهوم وجود دارد به چند مورد از مصادیق رایج کارورزی اشاره می شود:
۱٫    برخی کارورزی را به معنای حضور کارورز در جلسه درمانی یک روانشناس حاذق می دانند. با توجه به تعداد ساعات تعیین شده از سوی سازمان نظام این امر مستلزم حضور در جلسات درمانی ۸ مراجع در روز به مدت ۵ ماه می باشد. البته با این فرض که تمام این مراجعان اجازه حضور نفر سومی را در جلسات شان بدهند و تمام جلسات درمانی برگزار گردند.
۲٫    عده ای نیز برگزاری جلسات روان درمانی را زیر نظر یک سرپرست به عنوان تعریفی از کارورزی در نظر می گیرند. در این صورت فرآیند کارورزی مستلزم صرف زمانی حدود یک سال و هزینه ای بسیار زیاد می باشد.
۳٫    بعضی دیگر تلاش می کنند شرکت در کارگاه های آموزشی را به عنوان جایگزینی برای دوره کارورزی مطرح نمایند. این تعریف می توان مسبب ایجاد فضایی برای فرصت طلبان جهت کسب درآمد و برگزاری کارگاه هایی طولانی با کیفیت آموزشی پایین شود.
۴٫    نوع دیگری از کارورزی، بهره گرفتن از کارورز به عنوان نیروی اجرایی از جمله منشی یا مدیر داخلی مراکز روانشناختی می باشد. این شیوه که به دلیل ابهام در تعریف مفهوم کارورزی ایجاد شده است سبب می شود که شان کارورز زیر سوال برود و هدف مورد نظر سازمان نظام نیز محقق نگردد.
با وجود تعاریف مختلفی که از این مفهوم به عمل آمده است، هنوزسوالاتی مطرح می شوند که پاسخ دقیقی برای آن ها وجود ندارد.
آیا کارورز باید برای گذراندن دوره کارورزی هزینه ای بپردازد یا خیر؟
آیا دوره کارورزی معادل شرکت در کارگاه های آموزشی می باشد؟ به این ترتیب دوره کارورزی معادل بیش از ۴۰ واحد درسی  است که فراتر از تعداد واحدهای دوره کارشناسی ارشد می باشد. به علاوه با توجه به این که هزینه شرکت در یک ساعت کارگاه حدود ۱۰ هزار تومان است، گذراندن دوره کارورزی نیازمند صرف هزینه ای حدود ۷ میلیون تومان می باشد!
آیا کارورز واجد شرایط برگزاری جلسات روان درمانی به تنهایی هست یا همواره باید تحت نظارت یک روانشناس حاذق باشد؟
ملاک تعیین کننده یک سرپرست متبحر برای گذراندن دوره کارورزی تحت نظارت وی چیست؟
از یک کارورز چه انتظاراتی می توان داشت؟
با توجه به این که صراحت در بیان یک قانون میزان پیروی از آن را افزایش می دهد و در مقابل توافقات غیررسمی، گاه ضرورت اجرای آن را زیر سوال می برد، در صورتی که سازمان نظام این ابهام را برطرف نماید از بروز اختلاف نظرهای موجود می کاهد و احتمال سوء استفاده های احتمالی را از بین می برد.

+ نوشته شده توسط محمدی در یکشنبه ۲۱ آبان۱۳۹۱ و ساعت 16 |
دکتر حمید پورشریفی (روانشناس سلامت و عضو شورای مرکزی سازمان نظام)
گاهی به عنوان معلم دانشگاه و گاهی در رابطه با نقش­هایی که در سازمان نظام  روانشناسی و مشاوره دارم (عضو شورای مرکزی و عضو کمیسیون روانشناسی)، از طرف همکاران ارجمند و دانشجویان گرامی از من در مورد مسایلی از حرفه سئوال­هایی پرسیده می­شود. شاید نوشتن متن زیر پوششی برای این امر است که نمی­توانم به پرسش­های این عزیزان، انفرادی و جدا جدا پاسخ بدهم. البته اعتراف می­کنم که فرصت را غنیمت شمرده علاوه بر برخی پرسش­های متداولِ اعضای حرفه، سئوال­هایی را نیز خودم مطرح و به آنها پاسخ می­دهم که تاکنون کسی از من نپرسیده است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط محمدی در پنجشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۱ و ساعت 21 |

در ششم دی ماه سال جاری سومین جایزه علمی «دکتر علی محمد کاردان» در دانشگاه تهران برگزار می شود. آخرین فرصت ارسال آثار (رساله های دکتری روانشناسی) تا پایان آبانماه می باشد. اطلاعات تکمیلی در اسرع وقت به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

آدرس دبیرخانه: تهران- خ کریم خان زند- نبش آبان شمالی- ساختمان علامه- طبقه دوم- اتاق ۲۰۹


برچسب‌ها: جوایز علمی روانشناسی
+ نوشته شده توسط محمدی در سه شنبه ۱۶ آبان۱۳۹۱ و ساعت 19 |

خبرنامه پاییز1391 انجمن روانشناسی ایران در دو نسخه پی دی اف  و اچ تی ام ال ارایه شده است. شایان ذکر است نسخه ها از لحاظ محتوایی با هم فرقی ندارند و تنها شکل ارایه آن متفاوت است. برای دسترسی به فایلهای مربوطه به اینجا مراجعه کنید.

+ نوشته شده توسط محمدی در شنبه ۱۳ آبان۱۳۹۱ و ساعت 20 |

 

نوروسایکولوژی موسیقی

زمان:25 آبان ماه 1391 ساعت: 11-9

سخنران: دکتر حسن عشایری (استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران)

نشانی: تهران - پاسداران- خیابان گل نبی - خیابان ناطق نوری- انتهای کوچه نیایی- سرای بزرگان شهرداری منطقه ۳- حضور برای عموم آزاد است.

+ نوشته شده توسط محمدی در شنبه ۱۳ آبان۱۳۹۱ و ساعت 20 |